Развитие на речта до 6-месечна възраст
Снимка: Guliver / iStock
Има прости наглед неща, които стимулират общуването с вашето бебе.
Всяка майка ги прави, вероятно водена от вътрешния си инстинкт. Към тях се отнасят: кърмене, когато бебето поиска, чести разходки на чист въздух в парка, песнички, пеене на приспивни песни, произнасяне на несложни думи, масаж, гимнастика, къпане преди сън.
- Занимавайте бебето възможно най-често. Показвайте му картинки с животни и птици. Казвайте на глас какво е нарисувано и какъв звук издава животното: ку-ку, мяу, па-па, бау-бау, кукургу.
- В разказите си за животните използвайте мимика, жестове и всички способи за достоверна имитация. Настроението на мама е заразно и се предава на детето. То слуша с интерес и запомня.
- Още от 6-месечна възраст повтаряйте на бебето: „а-а-а-а“ , у-у-у-у“, , „б-б-б-б“ и всеки път добавяйте някаква нова мелодия.
Когато бебето гука, му отговаряйте.
Ласкаво му се усмихвайте, хвалете го и го насърчавайте.
Снимка: Guliver / iStock
- Правете точков масаж на дланите му. Той стимулира развитието на речевите способности, на фината моторика, а така също успокоява и отпуска мускулния тонус.
- Музикалните играчки са от помощ при развитие на речта.
- При общуване с бебето винаги търсете зрителен контакт. Старайте се да го гледате право в очите.
- Пейте му песнички, четете прости схихчета, приказки – това ще е особено интересно за вашето бебе.
- Когато започне да гука, го подгответе за следващата фаза. За първите прости думички – мама, баба, тата.
- Говорете му много – разказвайте винаги какво точно правите в момента и то в детайли. Това помага за развитието на речта. Главното е да говорите спокойно, с равномерен тон и да не викате.
Източник, адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари